Často se setkávám s klienty, kteří jsou po rozchodu, trápí se a nevěří v lásku. Jsou zničeni. Zdá se jim, že okolí se na ně dívá přes prsty a nesnáší sami sebe. Vyčítají si, že vkládali tolik energie, citů a emocí někam, kde to nemělo smysl. Chtějí pomoci. Chtějí se z toho co nejdříve dostat. Chtějí znovu věřit v lepší zítřky. Přes bolest to nejde, už nevěří. Jak tedy znovu uvěřit v lásku?

V životě nikdy nemáme nic jisté. Ani lásku. I přes veškerou naši snahu, skvělý plán a aktivní kroky, které podnikáme, se může kdykoliv a cokoliv v jedné vteřině změnit. Pokud tohle člověk přijme, stává se mnohem svobodnějším. Tedy ani lásku nemůžeme plně držet, můžeme ji ovšem budovat a rozvíjet. K tomu, abychom toho byli schopni, v ní potřebujeme znovu uvěřit.

Zranění v lásce

Každý, kdo byl někdy zamilovaný a prožíval lásku, byl s velkou pravděpodobností i zraněný. Zranění totiž k lásce a vztahu patří, pomáhají nám růst. Díky nim se vyvíjíme jako osobnosti a posunujeme se za naším láskyplným snem. Otázkou zůstává, jak se svými zraněními umíme pracovat.

Pokud jsme zraněni, někým zklamáni, často nechceme věřit, že bude líp. Je důležité si uvědomit, že uvěřit znovu v lásku v době, kdy prožíváme největší bolest, je nepřirozené. Každá situace má svůj čas. Vše, co se nám děje, má svůj význam a smysl právě v našem životě.

Jak uvěřit znovu v lásku?

K tomu, abychom znovu uvěřili v lásku, potřebujeme projít určitým procesem. Ani nový člověk se nenarodí hned, ale nějakou dobu trvá, než se vyvine a je připraven se narodit. Stejné je to i s láskou a naší vírou. I když si řekneme „věřím v lásku“ a naše nitro to odmítá, bude to mít stejný efekt, jako bychom stáli u studny s vodou a umírali žízní.

Pokud jsme v něco věřili a přišlo zklamání, vzbudilo to v nás vlnu nepříjemných emocí. Mnoho lidí dělá zde jednu zásadní chybu. Negativní emoce považují za špatné a snaží se jich co nejrychleji zbavit. Tím odsunout do pozadí vnitřní bolesti a zranění a o schopnosti znovu uvěřit v lásku si můžou nechat jen zdát.

Dovolte si prožít emoce

Pokud se nezaměříme na zpracování emocí, které se zklamáním přicházejí a „zameteme je pod koberec“ jak se lidově říká, ušijeme si na sebe sami past, z které se jen velmi těžko budeme dostávat. Proto si dopřejte čas a naplno si prožijte bolest, která se zklamáním přichází. Projevte emoce tak, aby energie, která je ve vás nahromaděná, mohla jít ven.

Nebraňte se nepříjemným emocím, jsou součástí vašeho světa a vaší osobnosti. Jsou přirozené. Díky tomu, že si dovolíte emoce prožít, je zároveň i zpracováváte, nedusíte je v sobě, a to je podstatné.

Naučit se zacházet s emocemi – pochopte jejich poselství a zpracujte je

Naučit se pracovat a zacházet se svými emocemi jak s pozitivními, tak s těmi, které vnímáme jako negativní, je důležitá součást osobního růstu. Prožívat emoce je jedna věc, zpracovat je a pochopit jejich poselství je věcí druhou. V emocích a našem prožívání je skryto mnohou moudrého.

Naše tělo je mnohem inteligentnější než naše mysl. Přesně ví, proč dělá to, co dělá. Naučte pracovat s emocemi, pozorujte je, zkuste objevit jejich poselství. K tomu si můžeme položit několik otázek:

  • Co mě přišla tahle emoce naučit?
  • Proč zrovna já prožívám tuto emoci právě teď?
  • Co by mi pomohlo v tom, abych dokázal/a zpracovat tuhle emoci?
  • Co ještě potřebuji ohledně té emoce, kterou nyní prožívám, vědět?

Pokud budete odvážní a pustíte se do zkoumání sebe sama, objevíte mnohé poklady. Pokud si na to sami netroufáte, neváhejte se obrátit na někoho, kdo vám s vašimi emocemi a jejich zpracováním pomůže. Je to mnohem lepší způsob, než se doma trápit v koutku a čekat, až bude líp. Urychlíte tím proces k tomu, abyste znovu uvěřili v lásku.

Nebuďte sami, mějte podporu

Těžké chvíle se objeví v životě téměř každého člověka. V tuto chvíli je důležité nebýt na to sám. Obklopte se lidmi, kteří vás vyslechnou a podpoří. Je to důležité proto, abyste se z nepříjemného stavu zklamání rychleji vzpamatovali.

Podporu můžete najít nejen v rodině, u přátel, příp. kolegů v práci, ale také se nebojte si říci o odbornou pomoc. Lidé, kteří každodenně pracují s podobnými tématy ve své praxi, vás dokáží z těžkého období rychleji provést, než byste to udělali sami a uvěřit v lásku bude o to snadnější.

Zpracujte všechna ostatní omezení, abyste znovu uvěřili v lásku

Poté, co svoje emoce prožijete, pochopíte a zpracujete, nastává čas, kdy můžete znovu ještě více prozkoumat svoji mysl. Zahrajte si na objevitele a začneme pátrat v tom, co vám ještě brání uvěřit v lásku. Sepište si všechna limitující přesvědčení, proč právě vy nemůžete mít lásku. Proč právě vy nevěříte, že můžete v životě být milování. Tento seznam pak následně zpracujte jakoukoliv technikou, kterou znáte, příp. se nějakou novou naučte. Z mých vlastních zkušeností a zkušeností s klienty používám techniku EFT, která je rychlá a vysoce efektivní.

Nastavte si novou vizi svojí lásky – vizualizujte

K tomu, abyste znovu uvěřili v lásku, nestačí zpracovat předchozí negativní a nepříjemné emoce, pochopit je a naučit se s nimi zacházet. Je důležité také nastavení nové vize pro vaši lásku. K tomu velmi ráda používám vizualizaci. Proč je vizualizace tak důležitá pro nastavení vize lásky?

Vizualizace je pro mozek nezbytná. Mozek totiž myslí v obrazech, nikoliv ve slovech. Tedy – pokud jste si někdy napsali seznam parametrů, které má splňovat vaše láska a nepodpořili jste si to obrazy a vizualizacemi, je dost pravděpodobné, že se nic zásadního nestalo. Protože mozek takto nefunguje. Mozek programuje v obrazech, které jsou o to více kvalitnější, pokud při vizualizaci použijete všechny smysly, které můžete.

Vizualizaci si představte do co největších detailů, barev, chutí. Ve vizualizaci si vše osahejte, zjistěte, jaký to a ono má povrch, zda je to teplé či studené, jemné či hrubé. Zapojte co nejvíce smyslů do vizualizace. Tímto se vám v mozku spouští program, který začne vytvářet a přitahovat situace, které vám vaši vizualizaci budou podporovat. Uvěřit v lásku pak bude jednodušší. Budete dostávat impulsy k tomu, že je to možné.

Pokud chcete uvěřit v lásku, je důležité jít lásce naproti

Co tím myslím jít lásce naproti? Rozhodněte se, že lásce půjdete naproti, tedy si sami nestůjte v cestě. Pokud se na vás někdo usměje, usmějte se také. Pokud vás někdo příjemný pozve na kávu, jdete a poznejte nového člověka. Hledejte příležitosti, neuzavírejte se do své ulity.

  • Rozhodněte se a přijměte věci, které vás na vaší cestě podpoří.
  • Rozhodněte se a dovolte si, že se necháte překvapit, co nového vám život přinese.
  • Rozhodněte se, že si nebudete vytvářet domněnky a budete otevření všemu novému.
  • Zaměřte se na to hezké a pozitivní. Kam míří pozornost, to přitahujete.

Pokud se nacházíte ve svém životě v momentě, kdy je pro vás obtížné skutečně uvěřit v lásku a všechny dosavadní způsoby selhaly a nevíte si rady, neváhejte se na mě obrátit. Společně se na vše podíváme a já vám pomůžu vše zpracovat a nastavit cestu vpřed, k nové lásce.