Nemůžete se s partnerem domluvit? Máte pocit, že druhému říkáte pořád to stejné dokola, ale on vás neposlouchá a cítíte se hrozně? Možná ve vztahu nekomunikujete, ale jen mluvíte. Co je komunikace ve vztahu a jak na ni, se dozvíte v dnešním článku.

Komunikace je ve vztahu základ. Lidé, kteří se nedokáží dohodnout, nerozumí si, hádají se, nekomunikují, ale mluví. Nikam se neposunou, po debatě se cítí mnohem hůř. Pokud se naučíte používat pravidla komunikace, můžete se v daném tématu posunout, dohodnout, udělat kompromis a váš vztah bude dlouhodobě spokojenější. Proto nemluvte, ale učte se s druhým komunikovat. Jak na to?

Každá komunikace má svoje pravidla

1. VHODNÉ MÍSTO A ČAS NA DEBATU
Pokud chcete se svým protějškem o něčem mluvit, držte se pravidla komunikace, že si na danou záležitost najdete vhodné místo a čas. Není vhodné bavit se o věcech před kamarády, dětmi, rodiči, atd. To je pouze vaše záležitost.
Spousta lidí dělá chybu v komunikaci tím, že chtějí řešit věci kdekoliv a kdykoliv, když si zrovna na dané téma vzpomenou. Není vhodné se bavit s druhým, když je unavený z práce, příp. je v časové tísni a někam pospíchá. Tohle komunikaci ve vztahu nepodpoří. Důležité je najít vhodný termín na rozhovor a mít na něj dostatek času.

2. NA ROZHOVOR SE PŘIPRAVTE A BUĎTE CO NEJVÍCE KONKRÉTNÍ
Pokud jste se s druhým dohodli na termínu, místu a času, pak by bylo vhodné se na rozhovor připravit. Svému protějšku sdělte, co chcete probrat, aby i on si mohl téma promyslet. Popřemýšlejte nad tím, čeho byste chtěli v rozhovoru dosáhnout. Pokud nevíte, co chcete, jak to může vědět váš protějšek?

Pokud chcete komunikovat a dohodnout se, druhý musí vědět, jaké jsou vaše konkrétní potřeby. Neříkejte: „Chci, abys mi více projevoval lásku.“ Váš protějšek si pod tímto může představit cokoliv, proto raději řekněte: „Chci, aby ses ke mně choval takovým způsobem (dělal to tak a tak), dělal konkrétně to a to, dělal to v tyto dny a hodiny, na těchto místech a za takových podmínek.“

Čím více budete ve svém požadavku konkrétní, tím lépe vám může váš protějšek vyhovět. A opusťte myšlenku, že druhému budete něco vyčítat nebo jej kritizovat. Komunikace ve vztahu by se mohla zvrhnout v hádku a nikam byste se neposunuli.

3. DOPŘEJTE SE STEJNÝ ČAS NA VYJÁDŘENÍ
Komunikujte každý v rozhovoru přibližně stejný čas. Není vhodné, aby jeden povídal hodinu a druhý jen 5 minut. Dohodněte se na tom, že k vyjádření svého požadavku, budete mít každý určitý čas.

4. DĚLEJTE SI POZNÁMKY
Je vhodné, když s protějškem komunikujete, abyste si dělali poznámky. Díky tomu vám neuniknou podstatné informace. A vy si je i lépe zapamatujete.

5. ZAUJMĚTE SPRÁVNÝ POSTOJ V KOMUNIKACI
Pokud se vás v rozhovoru něco dotkne, neberte si tyto věci osobně. Nekritizujte druhého za jiné názory, neskákejte mu do řeči. Berte to tak, že společně chcete najít cestu, jak naplnit vzájemně svoje potřeby. Jedině tak se ve vztahu můžete posunout. Pokud budete trvat na své pravdě a nebudete ochotni jít vstříc druhému, aktivně mu naslouchat, nemůžete se ve vztahu posunout a něco vyřešit.

6. DEJTE SI ZPĚTNOU VAZBU
Velice důležité pravidlo komunikace ve vztahu je zpětná vazba. Tady bohužel selhává spousta párů tím, že si zapomíná od druhého vyžádat zpětnou vazbu. Něco řeknou svému protějšku, ale již se nezeptají, jak to chápe.
Každý vnímáme věci trochu jinak. Pokud něco druhému budete sdílet, chtějte po druhém, aby vám řekl, jak vás pochopil, zda si skutečně rozumíte. Pokud něco nebylo správně pochopeno, upřesněte to. Můžete předejít mnohým nedorozuměním a ušetřit si spoustu negativním emocí a rozčilování.

7. VYTVOŘTE SI DOHODU, ZAPIŠTE VÝSLEDEK, DOMLUVTE SI TERMÍN, PŘÍP. POSTIH ZA NEDODRŽENÍ
Důležitá součást každé komunikace, pokud se chcete ve vztahu posunout, je tvorba dohody. Pokud máte každý jiný názor na věc, naučte se hledat způsoby, jak byste si vzájemně mohli vyjít vstříc a udělejte kompromis. Zapište si to, kam jste společně dospěli, udělejte dohodu, příp. si stanovte termín, do kdy dané věci splníte, abyste se nemohli vymlouvat. Pokud termín nesplníte, rovnou si můžete domluvit i „postih“ za ne dodržení dohody.

8. POKUD SE DOHODNETE, NEVRACEJTE SE DO MINULOSTI
Pokud se s druhým na něčem domluvíte, odsouhlasíte si to, nevracejte se do minulosti a nevyčítejte, že kdysi něco udělal či neudělal. Tím byste jen přilívali „olej do ohně“ a zhoršovali atmosféru ve vztahu. Buďte ochotni si odpustit to, co bylo. Máte nyní novou dohodu a na tu se soustřeďte.

9. POUŽÍVEJTE PRAVIDLA KOMUNIKACE PRAVIDELNĚ
Domluvte se s protějškem, že tyto pravidla komunikace, v rámci vašeho vztahu, budete společně používat. Ze začátku se je budete učit, proto se domluvte na tom, že je 1 až 2x týdně po 15-20 minutách budete trénovat na jednodušších věcech.
Až si pravidla komunikace osvojíte, přejděte ke složitějším věcem. Když začnete používat tato pravidla, zjistíte, jak odlišné jsou některé názory na stejné věci, jak jste jeden druhého nepochopili a proč vám tolik komunikace vázla nebo jste často přecházeli do hádek.

Proč je dobré používat pravidla v komunikaci?
Díky pravidlům komunikace ve vztahu získáte větší klid, budete se schopni lépe s druhým dohodnout, porozumíte si. Po rozhovoru se budete cítit lépe. Velkou výhodou a hodnotou těchto pravidel je i to, že pokud vám protějšek tvrdí, že se změní či něco udělá, ale nakonec se k tomu nemá (i přesto, že jste se dohodli), příp. věci odsouvá, pak vám to o vašem vztahu něco říká a ukazuje na to, zda to dotyčný myslí s vámi a vaším společným vztahem skutečně vážně.

Pokud vám komunikace ve vztahu vázne, i přes veškerou snahu se nemůžete s druhým domluvit, pak možná děláte nejen v komunikaci s tím druhým něco, co není úplně funkční. Pokud si s tím nevíte rady, obraťte se na mě a já vám s tím ráda pomůžu. Můžete se objednat na konzultaci ZDE. Společně najdeme cestu, jak se můžete posunout.