Na chvíli se zastavte a popřemýšlejte, kdy jste naposledy někomu na jeho požadavek či prosbu řekli ano, i když váš vnitřní hlas říkal NE. Věřím, že mnozí z vás určitě najdou nějaký příklad, příp. si uvědomí, že tohle dělají ve svém životě velmi často. Umění říci NE je jedna z dovedností, kterou je důležité si osvojit. Chcete vědět proč? Pak čtěte dál.

My sami si uvědomujeme, kdy chceme říci NE, i přestože říkáme nahlas ANO. Vytváříme si v sobě zbytečný zmatek jen díky tomu, že naše mysl nás začne sabotovat. Vnitřní sabotér (mysl) nám začne našeptávat věty typu „co si druzí o mě pomyslí“, „jak se druzí budou cítit, když jim nevyhovím“, atd. Tyto destruktivní a sebe-sabotážní myšlenky při pocitu říci NE, nás vnitřně ničí nenápadným způsobem.

Jaké jsou důsledky, když neumíme říci NE?

V našem těle se mění biochemie při vnitřním konfliktu sama se sebou. Díky tomu se nám sníží energie a začneme být pod vnitřním tlakem. To má za následek nejen fyzický, ale i psychický dopad.

  • Vystavujeme se utrpení, které souvisí s naší neschopností říci NE na věci, které skutečně nechceme
  • Potlačujeme naše emoce, které mohou vyústit v nemoc
  • Plýtváme svým časem a energií, které nás vyčerpává
  • Nerespektujeme sebe samotné, čímž snižujeme svoji hodnotu
  • Potlačujeme svoje skutečné potřeby

Proč je tak těžké říci NE na věci, které nechceme?

Velmi často tohle umění říci NE na věci, které nechceme, souvisí s naším sebevědomím, které je ovlivněno různými faktory (např. strachy, pocity viny či lítosti) a schopnosti převzít zodpovědnost za důsledky, které naše chování způsobí.

V dobré víře můžeme upřednostňovat druhé a jejich požadavky s pocitem, že pro ně děláme to nejlepší. Je to však iluze. V tomto případě bereme sobě a druhým šanci se ve svém životě posunout. Stejně jako my máme právo říci na věci NE, stejné právo mají i ostatní.

Obava, že na nás druzí zanevřou v případě, kdy jim odmítneme a řekneme na věci, s kterými nesouhlasíme, jasné NE, je někdy příliš velká a zdá se, že nepřekonatelná. Opak je pravdou. Pokud ostatním na nás skutečně záleží a vysvětlíme jim, proč tak jednáme, pak se nemusíme bát, že by na nás zanevřeli.

Co získám, pokud se naučím umění říci NE?

Naučit se říkat NE věcem, zvykům, předsudkům, návykům, iluzím, limitujícím přesvědčením, nefunkčním vztahům, nepřiměřeným požadavkům, prosbám či lidem, které nám berou energii, čas či chuť do života a vnitřně nás ničí, je první krok k naší vnitřní svobodě a zodpovědnosti.

Stáváme se skutečnými tvůrci našeho života. Díky této dovednosti se nám radikálně může transformovat život, v kterém budeme zažívat více lásky, spokojenosti a vnitřního klidu. Budeme tvořit kvalitní vztahy na pevnějších základech.

Pokud něčemu říkám NE, něčemu jinému říkám ANO

Díky tomuto umění říci NE ukazujeme druhým naše hranice a dáváme jasně najevo i naše postoje. Řekneme-li NE nedůvěře, říkáme tak jasné ANO důvěře. Řekneme-li ne lžím, říkáme tak jasné ANO pravdě. Tímto také přebíráme zodpovědnost za důsledky našeho rozhodnutí.

Říci NE ovšem v mnohých případech znamená vzít do rukou velkou dávku odvahy a vystoupit ze svojí komfortní zóny bezpečí. Můžeme být sami překvapeni vlastní reakcí či reakcí druhých, ale i přesto díky této zkušenosti můžeme vyrůst a naučit se něco nového, a tak rozvíjet sama sebe.

Z celého srdce vám přeji, abyste měli dostatek odvahy naučit se tomuto umění. Začít říkat NE věcem, které ve svém životě nechcete, a zároveň říkat ANO těm věcem, po kterých toužíte je krokem vpřed. Pokud tohle umění neovládáte, potřebujete pomoci či zpracovat strachy, které se s touto dovedností pojí, neváhejte mě kontaktovat.