Setkávám se se spoustou lidí, kteří chtějí jít vlastní cestou. Založit si životnost, podnikat, příp. už nějakou dobu podnikají. Vždy se zajímám o to, co je k tomu vede či vedlo, proč se rozhodli pro tuhle cestu.  Důvody jsou různé, ale všimla jsem si, že je spojuje jedno společné téma. A tím je svoboda. Svoboda v podnikání, svoboda v životě. Už nechtějí být na nikom závislí, chtějí si plnit svoje sny, být pány svého času. Chtějí být svobodní. Co přináší svoboda v podnikání?

Je několik aspektů, které předurčují, zda v podnikání budete skutečně úspěšní a svobodní. Co vše souvisí se svobodou v podnikání? Pojďme se na to blíže podívat.

  1. ZODPOVĚDNOST

Svoboda v podnikání jde ruku v ruce se zodpovědností. To si mnoho lidí neuvědomuje. Podnikat není jen být svobodný. Podnikat znamená především mít zodpovědnost. Sám za sebe, příp. za ostatní, pokud máte firmu či spolupracujete s jinými.

Míra zodpovědnosti určuje to, jak uspějete. Pokud se někdo zodpovědnosti vyhýbá, bojí se jí, nemůže uspět. Tak to prostě je. Tato cesta není pro každého. Jen pro ty odvážné, kteří se nebojí vzít zodpovědnost do svých rukou. Buďte k sobě zcela upřímní a řekněte si, jak to skutečně je s Vaší zodpovědností.

  1. VAŠE HODNOTY

Na chvíli se zastavte a uvědomte si, jaké jsou Vaše hodnoty, které vyznáváte. Je jedna z Vašich základních hodnot jistota? Pokud ano, bude Vám hodnota jistoty bránit v úspěchu a v tom zažít skutečnou svobodu. Díky této hodnotě nebudete dosahovat takových výsledků, po kterých toužíte.

Nebudete chtít překračovat zóny komfortu a vše pro Vás bude těžké, možná se do toho budete nutit. Nakonec můžete zjistit, že to, co děláte, vlastně nesnášíte. A jen proto, že jste si neuvědomili, že se sami tlačíte do něčeho, co nerezonuje s Vašimi hodnotami. Chcete-li v podnikání uspět a být svobodní, potřebujete vyškrtnout jistotu ze svých hodnot a roztáhnout křídla, abyste mohli letět.

  1. AKCE

Chcete-li jít vlastní cestou, být svým pánem a třeba i podnikat, tvořit projekty, budete muset být aktivní. Hodně aktivní, pokud budete chtít uspět. Sedět doma a myslet si, že si Vás najdou, je iluze. Akce je důležitá součást, díky níž budujete svoji svobodu. Jít do akce znamená být odvážný, postavit se výzvám, nebát se selhání a vzít si z každé zkušenosti to nejlepší.

Jak s oblibou říkám: „Pokud se Vám daří, je to dobré, pokud se Vám nedaří, je to skvělé.“ Proč? Protože před Vámi leží ten největší poklad a je na Vás, zda si jej všimnete, nebo ne. Momenty, kdy se nám nedaří, jsou přesně ty momenty, které nás učí být skvělými, pokud jsme dostatečně odvážní být k sobě upřímní.

Zde se projeví náš vnitřní bojovník. Buď se necháte zastavit a začnete obviňovat svět, nebo přijmete zodpovědnost sám za sebe a začnete se dívat na to, jak by to mohlo jít a co můžete udělat jinak. Tím můžeme velmi vyrůst a posunout se na novou úroveň.

  1. NOVÁ SITUACE – STARÉ NASTAVENÍ

Chcete-li být skutečně svobodní, podnikat a být pány svého času, musíte si uvědomit jeden důležitý aspekt. Předtím, než jste začali podnikat, jste nějak žili. Možná jste byli zaměstnaní, možná jste byli studenty, možná jste už podnikali a nevyšlo Vám to. A teď jste zodpovědní sami za sebe, máte živnost, podnikáte. Co se změnilo?

Změnila se situace. Změnilo se i Vaše mentální nastavení? Změnily se Vaše přístupy? Pokud ne, bude Vás to brzdit a nebudete mít výsledky, po kterých toužíte. Když se ocitáte v nové situaci, je nutné přenastavit svoje myšlení a vnitřní nastavení.

Pokud půjdete do nové situace se starým nastavením, nemůžete uspět, příp. pro Vás Vaše úspěchy, kterých budete dosahovat, nebudou uspokojivé.

Podnikání přináší do života svobodu, zodpovědnost, akci, radost, možnosti, příležitosti, život na jiné úrovni. Podnikání je v podstatě určitý životný styl, který má svoje plusy a mínusy. A není pro každého. Je pro ty, kteří jsou dostatečně odvážní převzít zodpovědnost, ochotní překračovat zóny komfortu, stávat se aktivními, učit se o sobě a nikdy se nevzdávat. Jedině takoví lidé skutečně uspějí.

Pokud začínáte podnikat nebo podnikáte a příliš se Vám nedaří, možná právě teď nevidíte, kde si nevědomky stojíte v cestě. Je to Vaše vnitřní nastavení, které Vám může bránit ve svobodě v podnikání, příp. nedostatečné dovednosti, na které se potřebujete zaměřit. Pokud sami nevíte, kde děláte chybu, co Vám nefunguje, neumíte se podívat na život a svoje podnikání z většího nadhledu, ozvěte se mi. Společně odhalíme, kde máte zataženou ruční brzdu a odbrzdíme ji. A pak to bude ta skutečná jízda, na kterou nezapomenete.